Bře 312021
 

Velikonoční tradice:

Škaredá středa- v tento den by se neměl nikdo mračit, jinak se bude mračit každou středu po zbytek roku.

Hry proti mračení

Hledání vajec- můžete hledat kdekoliv v domě na zahradě. Pokud si chcete zasoutěžit, poschovávejte barevná vajíčka, každý hledá vajíčka své barvy.

Velikonoční ťukání- Při této hře proti sobě stojí dva hráči, každý drží v ruce vejce a na povel špičkami vajec o sebe ťuknou. Ten, jehož vejce zůstane nepoškozeno, vyhrál.

Hoď vejce- Hráči stojí proti sobě a házejí si vejce. Ten kdo hodí, udělá krok zpět. Komu vejce spadne, prohrál. Vejce může být velké čokoládové, na tvrdo uvařené slepičí či syrové. 

Zelený čtvrtek- v tento den se vaří jídlo ze zelených potravin (špenát, petrželka, zelí, kopřivy), pečou se také preclíky, placky a jidáše.

Jidáše

Suroviny

1 kg polohrubé mouky

30 g droždí

250 ml (i více) vlažného mléka

120 g másla

100 g cukru krupice

2 žloutky

sůl

1 vejce na potření

tekutý med

Postup přípravy receptu

  1. Z trochy mléka, mouky, lžičky cukru a droždí připravíme kvásek, který po vzejití přidáme do prosáté mouky s cukrem a špetkou soli, přidáme máslo a žloutky utřené do pěny, podle potřeby doplníme vlažným mlékem a vypracujeme hladké nelepivé těsto a necháme kynout na teplém místě.
  2. Z těsta si nakrájíme kousky, zakulatíme, uděláme tenké válečky (asi jako ukazováček), asi 20cm dlouhé a stáčíme do spirálek což je typický tvar jidášů nebo do esíček, uzlů,kuřátek,…
  3. Klademe je na pomaštěný plech nebo na pečicí papír, necháme ještě mírně vykynout, potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme ve vyhřáté troubě.
  4. Po upečení ještě horké potřeme mašlovačkou rozehřátým horkým medem. Kdo ho nerad, posype jidáše moučkovým cukrem. Z této várky je asi 45-50 ks – samozřejmě záleží jen na vás, jak velké budete dělat – nám to vyhovuje takto.

Velký pátek- v tento den se držel půst a jedla se jenom ryba, taky se v tento den podle pověsti měla otevírat země a odkrývat schované poklady

Pohádka jak se podle pověsti otevírá na Velikonoce země (Krakonošské pohádky)

https://najserialy.to/serial/krkonosske-pohadky/s01e11

Bílá sobota- byla dnem pečení, pekly se mazance plněné tvarohem, sladké věnce a bochánky. Jako hlavní chod nesměla chybět nádivka. V tento den se také rozsáhle uklízelo. Chlapci pletli pomlázky z vrbových proutků a zdobila se vajíčka.

Barvení vajíček

Barvení lakem na nehty- Do mísy s teplou vodou nalijte trochu laku na nehty. Jemně promíchejte dřevěnou špejlí a do barevné hladiny namočte vyfouknuté nebo natvrdo uvařené vejce. Vyjměte a chvilku počkejte, než barva zaschne.

Kropenatá vejce- Vajíčka jako vždy ponoříte do vybraného barviva, necháte uschnout. Do misek si připravte dvě barvy, kterými po vejcích vytvoříte tečkování. Vezměte si starý kartáček na zuby a až budou vajíčka po barvení suchá, kartáček namočte do vybrané barvy a jemně s ním vejce poklepejte. 

Barvení pěnou na holení- Nastříkejte pěnu na holení na dno misky, aby se vytvořila vrstva asi o 3 centimetrech. Pak na ni nakapejte několik teček potravinového barviva. Nepoužívejte více než 4 různé barvy. Mohly by se pak slít v nepěknou hnědou. Potom barvy trochu promíchejte špejlí nebo párátkem. Nakonec kutálejte skořápku v rovné linii přes barvu. Pak nechte 5-10 minut pěnu uschnout. Potom vezměte papírový kapesník nebo ubrousek a jemně skořápku očistěte a máme hotovo!

Boží hod Velikonoční je vždy v neděli a spadají sem tradiční buchty nebo typický beránek. Jedly se i klobásky a další masné výrobky. Scházelo se nejbližší příbuzenstvo.

Velikonoční pondělí- Jak známo, v tento den chlapci už od pradávna chodí s pomlázkami a proutěným košíkem a šlehají děvčata, aby neuschla. Recitují velikonoční básně a písně a za to dostávají koledu

Velikonoční koleda

Upletl jsem pomlázku,

je hezčí než z obrázku,

všechny holky, které znám,

navštívím a vymrskám,

než mi dají vajíčko,

vyplatím je maličko.

Koleda, koleda proutek z vrby,

mlsný jazýček mě svrbí.

Koleda, koleda holoubek

dejte něco na zoubek.

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.

© 2013 ZŠ a MŠ Hranice, příspěvková organizace; Hranická 100; 753 61 Hranice IV - Drahotuše Wordpress
šablona Suffusion