Dub 032018

Ve čtvrtek 22. 3. 2018 jsme se v hodině chemie pokoušeli flambovat banány. Probírali jsme zrovna alkoholy a žákyně, které měly referát, nám chtěly názorně ukázat, že alkohol můžeme využívat i jinak, než bývá zvykem. Po nachystání všech pomůcek včetně plachty a hasicího přístroje pro případ nezdaru jsme narazili hned na dva problémy.

Prvním z nich bylo samotné otevření kufru s hořákem, který měl pokažené oba bezpečnostní zámky. Po několika pokusech jsme přistoupili na jinou taktiku a zámky se nám podařilo vylomit.

Dalším problémem bylo zprovoznění hořáku. Abychom jej mohli použít, museli jsme našroubovat trysky na bombu s plynem, což nebylo vůbec jednoduché. Při každém pokusu začal unikat plyn, a tak jsme na pokyn paní učitelky raději trysky znova vyšroubovali. Po chvíli váhání a zkoumání, co děláme špatně, přišel jeden ze spolužáků, pan M, na účinný způsob: trysky na bombu našroubovat rychle a silně utáhnout.

Vše se nakonec podařilo, hořák byl připraven a mohli jsme pod dohledem paní učitelky začít flambovat.

Tomáš Hynčica