Říj 112016
 

Pátek ráno, nádraží Hranice, mlha, chladno, ale vestibul plný dětí s batůžky na zádech. Žáci 5. třídy ZŠ Drahotuše vyjeli po stopách Karla IV.. Očekávání – jaká bude Praha, jaký bude Pražský hrad? V hodinách vlastivědy, jazyka českého si povídali o době vlády „otce vlasti“, životě, o významných stavbách, i o samotné Praze, hlavním městě naší republiky. A teď všechno uvidí na vlastní oči. Jízda vlakem, kde seděli každý u svého tabletu, se sluchátky na uších, proběhla v klidu a po třech hodinách vystoupili na hlavním nádraží. Vestičky a čepičky z nich udělaly skupinku, která upoutávala pozornost nejen Pražanů, ale i cizinců. Ti děti fotili na Václavském náměstí, před Staroměstskou radnicí, na Staroměstském náměstí, Karlově mostě, Kampě, Nerudově ulici, Pražském hradě, chrámu sv.Víta …

Tudy všude jsme procházeli, povídali si o zajímavostech, ukazovali si zajímavá místa. Dorazili jsme na druhé nádvoří Pražského hradu, kde je vstup pro návštěvy prezidentské kanceláře. Prošli jsme bezpečnostními kontrolami. Všechny věci – tašky, batohy, bundy, foťáky, mobily, jsme si uložili do místnosti a vydali se chodbami, kde se procházeli císařové, králové, knížata, biskupové, ale i prezidenti, ministři. Vedoucí prezidentské kanceláře spolu se svými pracovnicemi si pro nás připravili poučnou prezentaci o historii hradu, stavbě, životě, současnosti, symbolice. Tolik informací a vše jsme si mohli prohlédnout, ptát se. Taková výuka se nám líbí!!! Masarykova kancelář, knihovna, trezor, salónky, prostory, které běžný návštěvník hradu nemůže navštívit. Skvělé!!! Doslali jsme vlastnoručně podepsanou fotografii prezidenta, záložku do knihy od manželky prezidenta a další materiály, které nám pomůžou při vyučování.

Měli jsme poslední hodinu a půl do odjezdu vlaku, přesto jsme ještě stihli projít Chrám svatého Víta, Vladislavský sál, Zlatou uličku, věž Daliborku, a po zámeckých schodech jsme šli na metro. Vlak jsme stihli a plni dojmu jsme se vraceli domů.

Tolik zážitků, prožitků a informací!!! Krásná Praha, krásný výlet!!!

Lenka Kopřivová

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.

© 2013 ZŠ a MŠ Hranice, příspěvková organizace; Hranická 100; 753 61 Hranice IV - Drahotuše Wordpress
šablona Suffusion