Čvn 032014
 

Za pochmurného počasí jsme se v pátek 30. května sešli s žáky 9. třídy na vlakovém nádraží v Hranicích a ani jsme moc nedoufali, že se počasí umoudří. Měli jsme namířeno do Hranického krasu. Naší průvodkyní byla Martina Krejčí, studentka geologie na UK v Praze. Vlakem jsme zamířili do Černotína a odtud pokračovali už pěšky. Naší první zastávkou byl černotínský lom, kde jsme si nad mapou shrnuli geologický vývoj krasu a okolí. Každý si odnesl na památku nějaký minerál, našli jsme kalcity (těch zde bylo hojně), travertiny, dokonce i aragonit a jako největší úlovek byl zelený malachit, který se vyskytoval pouze na jednom místě lomu. Žáci si vyzkoušeli i práci geologů s kladívky, která si všichni přinesli s sebou v batohu. Po cestě  k vápencovému lomu u motorestu „Vápenka“ jsme se zastavili u červenozemě, která na jednom místě tvoří svah pod lesem. U motorestu jsme posvačili a žáci si průběžně doplňovali nové poznatky do pracovních listů. Naší poslední zastávkou byla nejhlubší propast v České republice – Hranická propast, od  průvodkyně – Martiny jsme se dozvěděli spoustu zajímavého o průzkumu propasti, o její hloubce. Věděli jste, že se jedná o druhou nejhlubší zatopenou propast na světě a pokud se potvrdí předpoklady o hloubce přes 1000 m, bude na prvním místě? Poté naše cesta směřovala přes NPR Hůrka až do Hranic. A počasí? Jak můžete vidět z fotografií, nakonec se umoudřilo a dokonce svítilo i slunce. Jen to bláto na lesní cestě trochu víc klouzalo…

 

 

Response code is 404

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.

© 2013 ZŠ a MŠ Hranice, příspěvková organizace; Hranická 100; 753 61 Hranice IV - Drahotuše Wordpress
šablona Suffusion