Říj 052023
 

Prohlídka přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně je vybudována v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Mnohé její objekty byly umístěny do podzemí a objekty na povrchu jsou ohleduplně začleněny do přírody.

Projekt začal v autobuse, kde nás přivítal průvodce a seznámil nás s programem exkurze. Nejdříve nás zavezl do střežené části elektrárny. V přednáškové místnosti jsme si mohli prohlédnout schéma elektrárny, podívat se na film a zeptat se na všechno, co nás o provozu elektrárny a jejích technických parametrech zajímal.

Prohlídka pokračovala v podzemní části elektrárny, která byla vybudována v útrobách hory Mravenečník. Tunelem jsme prošli až do centrální části nad turbínami. I přes docela teplý den zde bylo chladno a klima připomínalo jeskyni. Zajímavostí je, že pod stropem místnosti byla okna se zářivkami, které simulovaly denní světlo pro lepší pohodu pracovníků.

Po prohlídce technické části jsme se už autobusem šplhali nahoru, až do výšky 1350 m n. m., k horní nádrži elektrárny. Okruh kolem nádrže měří 1,75 km a zdatnější část výpravy si troufla, i přes relativně krátký čas na rozchod, jej absolvovat. Nejlepší běžkyně, který si oběhla ovál jako trénink, byla Katka ze 7. třída, hned za ní doběhl Dan a jako třetí Petr.

Cestou zpět jsme se ještě zastavili u dolní nádrže. Dozvěděli jsme se, že voda zde je i v létě chladná okolo 7 stupňů a tak čistá, že v ní žijí pstruzi.

Velmi poučný výukový program, který průřezově zasahoval jak do zeměpisu, fyziky, přírodopisu, matematiky….

Bc. Lenka Kopřivová

 

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.

© 2013 ZŠ a MŠ Hranice, příspěvková organizace; Hranická 100; 753 61 Hranice IV - Drahotuše Wordpress
šablona Suffusion