Dub 192022

Předvelikonoční období je plné různých zvyků. Některé se dodržují dodnes, jiné upadly v zapomnění. Naše třída si tyto zvyky připomínala postupně od první „Černé“ až po neděli velikonoční. Letos jsme se zaměřili na „Smrtnou“ neděli, která je pátou postní nedělí. K ní se váže zvyk vynášení Smrti (někde také Mořeny, Mařeny, Morany).  Tuto figurínu jsme si vyrobili ve škole z materiálu, které přinesly děti. Morana nám zdobila vstup do třídy až do doby, než jsme ji vynesli k potoku, kterým měla uplavat pryč. Na cestě ji děti vyprovázely písničkami a básničkami za doprovodu flétniček, řehtaček a ozvučných dřívek. Zpět do školy jsme si přinesli „Létečko“ – malý stromeček ozdobený pentlemi. Ten symbolizuje přicházející jaro.