Bře 132014
 

Dnes nás cesta zavedla do Lublaně, hlavního města Slovinska. Cestovali jsme společně se slovinskými dětmi, které byly po celou dobu velmi ukázněné a disciplinované. Charismatický průvodce nám v rychlosti představil historické centrum, přičemž vynechal nezáživné letopočty a snažil se soustředit na podstatné nebo zajímavé budovy a události. Prohlídku komentoval plynnou a velmi zřetelnou angličtinou, aby nebyly slovinské děti ve výhodě. Zdálo se však, že výkladu rozumí více a věnují mu větší pozornost. Z této prohlídky nás nejvíce zaujal most, kde zamilovaní zavěšují zámky, rybí trh a most, který hlídají draci – symbol města Lublaně, přičemž všechny tyto stavby jsou dílem architekta Jože Plečnika.

Další hodinu jsme strávili v „Hyši experimentov“ – domu pokusů, kde jsme si vyzkoušeli některé fyzikální poučky v praxi, namátkou zmíním optické klamy, fakírovo lože, tvoření tónu na struně, …

Na oběd jsme zavítali do restaurace, která sídlí v nejstarším domě Lublaně, abychom se, již posilněni, vypravili na Lublaňský hrad. K cestě jsme použili lanovku, ne nepodobnou té na Petříně, pak shlédli poutavou animaci o historii osídlení tohoto vršku i o vývoji opevnění a výstavby hradu, který byl bohužel velmi poškozen při posledním zemětřesení. Asi nejzajímavější byla vyhlídka z vrcholu hradní věže, která nám odkryla celou historickou Lublaň z ptačího pohledu.

Vyčerpaní, ale spokojení jsme došli k autobusu, který nás dovezl zpět do Konjic a žáci dostali za povinnost jít dnes brzy na kutě – zítra nás totiž čeká astronomická noc a kdovíkdy se dostaneme do postelí (vlastně do spacáků – zítra totiž nocujeme společně ve škole).

Response code is 404

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.

© 2013 ZŠ a MŠ Hranice, příspěvková organizace; Hranická 100; 753 61 Hranice IV - Drahotuše Wordpress
šablona Suffusion