Čvn 072017
 

Žáci naší školy ze 6., 7, a 9. třídy navštívili přečerpávající elektrárnu v Jeseníkách –  Dlouhé stráně, která je zároveň považována za jeden z divů Česka. Projít si prostory zázemí, prohlédnout film a ukázky z přípravy, projektování a samotné stavby. Srdce elektrárny je uprostřed hory. Všichni už víme co je soustrojí (to je umístěno v podzemí), víme co je to kaverna (ve skále vytesaná veliká místnost). Víme, že souběžně s kavernou turbín se v podzemí nachází komora transformátorů. V této komoře jsou dva transformátory a další zařízení.

Solární, větrné, geotermální nebo třeba bioplynové elektrárny jsou dnes v kurzu. Zdaleka nejstarším a stále nejoblíbenějším obnovitelným zdrojem energie je voda. Nápad využívat sílu vody je starý přes 2000 let. Už staří Římané, Indové i Číňané dokázali vodu využít ke svému prospěchu, nejčastěji v podobě vodních mlýnů pro mletí obilí. Za obří akumulátory energie lze označit tzv. „přečerpávací vodní elektrárny“. Ty fungují tak, že voda se do nich pumpuje z nižších poloh v době, kdy je elektřina levná (a není třeba ji vyrábět). Naopak v době, kdy je cena elektřiny vysoká, se hráze přečerpávací elektrárny otevřou, voda protéká turbínami a elektrárna vyrábí energii. Hlavním „hráčem“ je zde opět gravitace, která táhne vodu k zemi.

Prostě vidět naživo výrobu energie, je pro žáky nejlepší výuka, mimo lavice v praxi.

Děkujeme za tuto možnost.

 

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.

© 2013 ZŠ a MŠ Hranice, příspěvková organizace; Hranická 100; 753 61 Hranice IV - Drahotuše Wordpress
šablona Suffusion